Wysoki kontrast
Menu

Strona - archiwum Koalicji Masz Głos, Masz Wybór

Głosuj bez przeszkód

Koalicja Masz Głos, Masz Wybór startuje z kampanią informacyjną, dzięki której dowiemy się w jaki sposób możemy oddać głos w wyznaczonych na 25 października wyborach parlamentarnych. Kampania „Głosuj bez przeszkód” opisuje ułatwienia dla osób, dla których sformułowanie „próg wyborczy” posiada dwa znaczenia – osób starszych i z niepełnosprawnościami. Skupiono się także na rozwiązaniach dla osób uczących się i pracujących poza miejscem zameldowania.

Badania wskazują, że wiedza o ułatwieniach, jakie prawo oferuje wyborcom i wyborczyniom jest znikoma. Wg danych Centrum Badań Opinii Społecznej i Biura Rzecznika Praw Obywatelskich z kwietnia 2015, aż 60 % Polaków i Polek nie wiedziało przed wyborami prezydenckimi, że z głosowania korespondencyjnego skorzystać mogą wszyscy, a ponad 50 % nie miało żadnej wiedzy na temat głosowania przez pełnomocnika. O ułatwieniach szczególnie mało wiedziały osoby starsze i z niepełnosprawnościami – dla przykładu, zaledwie 20 % osób powyżej 75 roku życia orientowało się, że może zagłosować przez pełnomocnika. W efekcie z ułatwień korzysta niewielu wyborców (w I turze wyborów prezydenckich przez pełnomocnika zagłosowało tylko 5 956 osób). Podczas, gdy niektóre osoby o utrudnionym dostępie do głosowania decydują się na udział w  wyborach  nawet bez korzystania z ułatwień, inne rezygnują z oddawania głosu. Agnieszka Kuszyńska ze Stowarzyszenia Inicjatyw Kobiecych wspierającego kobiety z niepełnosprawnościami, mówi: „Nie mogę wjechać do lokalu wyborczego ze względu na schody i progi. Ktoś z komisji wynosi mi listę do podpisu i kartę na zewnątrz. To przejaw ich uprzejmości, ale łamią w ten sposób prawo. Mój kolega, który porusza się z balkonikiem, w ogóle nie chodzi głosować”.

Dotychczasowe działania informacyjne dotyczące ułatwień są często źle zaprojektowane. Przykładowo według powyższych badań blisko 90 % wyborców z niepełnosprawnością nie wie, że może  zwrócić się do  wójta, burmistrza lub prezydenta miasta o przesłanie informacji o ułatwieniach. Absurdalny jest więc zapis w Kodeksie Wyborczym, zgodnie z którym informacje wysyłane są dopiero na wniosek obywatela.

W odpowiedzi na problem niskiej wiedzy, koalicja Masz Głos, Masz Wybór przygotowała kampanię „Głosuj bez przeszkód”, w ramach której w całej Polsce dystrybuowane będą materiały informacyjne opracowane we współpracy z ekspertami od prawa wyborczego oraz w konsultacji z Państwową Komisją Wyborczą. Z poradnika wyborcy, kalendarza wyborczego, ulotek, plakatów i infografik dowiemy się, jak można zagłosować i jak wyglądają poszczególne procedury oraz poznamy istotne dla wyborców daty.

Zwracamy się z prośbą do mediów, instytucji publicznych, organizacji społecznych i działaczy i działaczek lokalnych o pomoc w dotarciu z informacją o ułatwieniach wyborczych do grup, w których do tej pory frekwencją wyborcza była najniższa. Przygotowaliśmy bezpłatne plakaty i ulotki o ułatwieniach wyborczych. Można je umieścić w swoich siedzibach, miejscach publicznych i w instytucjach samorządowych – domach kultury, szkołach, ośrodkach pomocy społecznej, przychodniach zdrowia.

Materiały można pobrać z naszej strony internegowej lub zamówić przez formularz dostępny TUTAJ.

Zadbajmy o to, aby wszyscy mogli wziąć udział wyborach!