Wysoki kontrast
Menu

Strona - archiwum Koalicji Masz Głos, Masz Wybór

Co zmienią okręgi jednomandatowe?

Po raz pierwszy we wszystkich gminach (poza miastami na prawach powiatu) wybierzemy radnych w okręgach jednomandatowych.
W wyborach samorządowych, które odbędą się 16 listopada każda gmina zostanie podzielona dokładnie na tyle okręgów wyborczych, ilu jest radnych. Jeżeli w gminie wybieranych będzie 15 radnych, gmina podzielona będzie na 15 okręgów wyborczych. W każdym z nich komitety wyborcze zgłoszą po jednym kandydacie. Wyborcy zagłosują też tylko na jednego kandydata. Mandat uzyska kandydat, który otrzyma największą liczbę głosów. Nie musi to być więcej niż połowa wszystkich głosów. Wystarczy najwyższa liczba głosów spośród wszystkich kandydatów, nie obowiązuje również próg wyborczy.

Tylko w miastach na prawach powiatu (65 największych miastach) obowiązywać będzie system proporcjonalny. Miasta zostały podzielone na okręgi, w każdym wybranych będzie od pięciu do dziesięciu radnych. Wyborcy zagłosują w okręgu na jednego kandydata, ale to, czy dostanie on mandat będzie zależało od wyniku jego komitetu. Na mandat będą mogli liczyć tylko kandydaci z tych komitetów, które w skali całego miasta uzyskają co najmniej 5 proc. głosów. Jeżeli komitet przekroczy próg wyborczy, wówczas uzyskany przez niego wynik przelicza się na mandaty (metodą d’Hondta). Jeżeli w efekcie komitetowi przypadły w danym okręgu np. dwa mandaty, „zgarnia” je dwóch kandydatów, którzy dostali najwięcej głosów. Głosujemy więc na konkretnego kandydata, ale znaczenie ma również wynik jaki uzyska cały komitet.

Okręgi jednomandatowe
Okręgi jednomandatowe (pdf)